Знайшов! Різдво, це РІд-ЗД-во, або РІд-ЗдВя-а-НИЙ, або РІД-ЗВАНИЙ, це свято коли ззивають увесь рід до столу.
Дідуха-Прадіда. Дідух — Перший ідеальний Господар, Перший Предок Народу – сам Бог Господар. Він прошений і жаданий гість на великім родиннім зборі. Отже Дідух — Батько Первісної Рідні, Коляда… Ось чому Дідух був, є і завжди буде найголовнішим символом на Родздв’яних Святах українців. Саме таким його оспівують колядки. Дідух є уособленням вічності Роду.
У Родздвяну ніч сходить на Землю Господь Бог. Заходить він у хати Господарів. Приходять цієї ночі і Душі Дідів-Прадідів і вселяються в Сніп-Дідух, що велично стоїть на покутті — найпочеснішому місці в хаті. “Дідів дух” є опікуном і охоронцем Роду. А прилітають Душі тих, що відійшли від родини, — із Ірію. Відтіля прибувають і новонароджені Душі — нові члени родини.
У цю божественну ніч Душі Предків перебувають у Снопі-Раю, що велично стоїть на покутті. Будуть невидимо їсти Божеську їжу: кутю з медом та маком, узвар і все те, що дають Вода і Земля в рослинному царстві… Господарі вітатимуть найдорожчих і найкращих гостей… А страв буде дванадцять – саме стільки днів святкується Родздво, бо стільки днів творився світ. Після Святої Вечері залишаються на столі і кутя з узваром, і ложки, і вода на вікні, бо Душі Дідів-Опікунів Роду-Родини знову зберуться і сядуть за Святу Вечерю разом з Богом-Творцем.
Зберуться в цей Святий Вечір і всі неприкаяні заблукані душі, — тому в цю ніч не можна господарю і господині спати, бо треба гостей вітати, шанувати… Не можна в цю чудодійну ніч спати й тому, що БОГ ходить по Землі, оглядає оселі і господарства, довідується про статки господарів, визначає кожному щастя й долю. Добре господар працював, сумлінним був, дбав за святий хліб, за худібку, мав достаток, — то Бог йому й ще додасть. Дасть він і врожай, і приплід, і новонароджені Душі — нових членів Роду-Родини. У цю ніч не можна говорити про лихе, вимовляти недобрі або негарні слова…
Щедро обдаровують цієї ночі батько і мати своїх діток. І обдаровує батько матір і навпаки. А Бог бачить щедрість, доброту, згоду, ласку, любов у родині й також дарує такій родині любов і багатство. Він обдаровує родину як обдарував батько своїх діток та обдарували одне-одного взаємно батько-матір. І сон у цю ніч до господарів не приходить, а колише малят, бо їм можна спати, — адже про них дбають і охороняють їх дідусі…
Урочистий ритуал виготовлення Дідуха, внесення його до кожної оселі та встановлення на найпочеснішому місці хати, оповіщення рівночасно Святого Вечора вказують на те, що це міфічна таємнича постать. Треба зауважити, що Дідуха називають часом Колядою, а Коляда — синонім Родздва, отже з входом Дідуха до оселі починаються таємниці Родздва.
Попередні версії. Тепер вже смішні )))
Різдво… може воно утворене від різати, або різка.
різдво — російський аналог «рождество», що означає «рождение» или «рожь», та що народжує «роженица», в українській — породілля. В російській мові все ясно, це свято народження, а соь чого народження, то вже питання!!! Бо Християни стверджують, що то народження іісуса, а як на мене то брехня. Скоріше це народження нового Кола, Коляди яке святкується 21 грудня у день зимого сонцестояння, починаючи з цього дня день збільшується, а ніч зменшується, тобто це день народження нового кола, або Коляди. На другому кінці цього свята знаходиться свято Купала. Цікаво що католики святкують різдво саме 25 грудня, що у каталоків Ісус народився у один день а у православних у інший?
Але що означає українське слово Різдво. Ну припустимо то від слова Рід, але відкіля те «З» з’явилось? А може слово «різний» теж народилось від слова рід. Ти одного роду, я іншого роду, тобто наші РОДИ РІ-ЗН-І! А вже від слова різні, народилось слово різати, відокремлювати один від іншого, один «рі» від іншого «рі».